It means the price per unit of measurement will be displayed for a product, for example "$X per litre" or "$Y per kilogram".
By Jeremy Lee - 16 Mar 2025, 2:57 am
Customers will be able to try out unit pricing for common grocery items at S’pore supermarkets: CASE
A new pilot to display the unit prices for commonly purchased grocery items will take place at selected supermarkets in Singapore.
In a joint media release on Saturday (15 March), the Consumers Association of Singapore ...